واحد بررسی قند و چربی های خون واحدی است که اجرای مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران را عهده دار است.. این واحد در سال  ۱۳۷۷ و هم زمان با آغاز مطالعه قند و لیپید، در محله نیروی هوائی تهران ( منطقه ۱۳ شهرداری تهران) آغاز به کار کرده است.
مطالعه قند و لیپید تهران یک مطالعه گسترده در حوزه بهداشتی است که برای نخستین بار در کشور توسط مرکز تحقیقات غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال ۱۳۷۶ به بررسی عوامل خطرساز بیماری‌های غیرواگیر در شهروندان ساکن شرق کلان شهر تهران پرداخته و در حال حاضر مرحله پنجم آن آغاز گشته است.
نتایج مرحله اول مطالعه قند و لیپید تهران حاکی از شیوع بسیار بالای عوامل خطرساز یعنی پرفشاری خون(۲۴%)، اضافه وزن و چاقی (۶۳%)، اختلالات چربی خون(۵۴%)، بیماری دیابت(۱۱%) و مصرف سیگار(۱۴%)، در شهروندان تهرانی بود .
در پی دستیابی به این نتایج، طرحی با عنوان  بهبود شیوه زندگی به منظور کاهش عوامل خطرساز بیماری‌های غیرواگیر و پیامدهای آن در بخشی از ساکنین منطقه ۱۳ آغاز شد که عمدتاً به ۳ محور: بهبود عادات و رفتارهای غذایی ،افزایش میزان فعالیت بدنی مناسب وکاهش مصرف دخانیات جهت پیشگیری از این بیماری‌ها پرداخته است.
نتایج درازمدت این بررسی  گام‌های موثری را در ارتقا وضعیت سلامت جامعه ایران اسلامی پایه‌ریزی خواهد نمود و استمرار این مطالعه تجارب کافی و گرانقدری را از یک سو برای آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی و علمی لازم جهت پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر و از سوی دیگر بسترسازی  و مقدمه چینی به منظور اصلاح ساختار خدمات بهداشتی کشور اختصاصاً در راستای کاهش این گروه از بیماری‌ها فراهم خواهد آورد. در کنار نیل به این اهداف ارزشمند در حوزه سلامت عمومی، نتایج منتشره از این گونه مطالعات در قالب گزارشات و مقالات علمی سهم بسزایی در تولید و نشر علم و ارتقاء شاخص‌‌های پژوهشی و علمی کشور در حوزه بهداشتی دارد .
واحد بررسی قند و چربی های خون وظیفه جمع آوردی دوره ای داده های دموگرافیک، بالینی ، آزمایشگاهی ،  تن سنجی و تغذیه ای نمونه های تحت پوشش این مطالعه و همچنین ارائه مداخلات آن را عهده دار است.